ხმამაღლა კითხვის მსოფლიო დღე
ხმამაღლა კითხვის მსოფლიო დღე არის ის დღე, რომელსაც მოუთმენლად ელიან წიგნის მოყვარულები. ეს ის დღეა, რომელიც სიამოვნებას ანიჭებს და უზარმაზარი დადებითი ემოციებით ავსებს ყველას. ამ დღეს მთელი ქალაქიდან თავს იყრის უამრავი ხალხი, რომელსაც ერთი ინტერესი გააჩნია, ესაა სიყვარული წიგნისადმი. მათი მიზანია განიხილონ ახლახანს წაკითხული წიგნი, გაუზიარონ ერთმანეთს შთაბეჭდილებები. ასევე შესაძლოა უბრალოდ გაეცნონ საინტერესო ლიტერატურული გემოვნების მქონე ადამიანებს და რა თქმა უნდა, ხმამაღლა წაიკითხონ თავისი საყვარელი ნაწარმოები.
LitWorld- ის ინიციატივით 2010 წლიდან, ხმამაღლა კითხვის მსოფლიო დღე ყოველწლიურად ტარდება მარტის პირველ ოთხშაბათს. დღესდღეობით, მსოფლიოს 65-ზე მეტმა ქვეყანამ აქტიურად მიიღო მონაწილეობა ამ აქციაში და მილიონზე მეტმა ადამიანმა მხარი დაუჭირა მას. კამპანიას სურს აჩვენოს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ადამიანისთვის ხმამაღლა საკუთარი გრძნობებისა და ისტორიების გამოხატვა და გაზიარება.
ბოლო ათი წლის განმავლობაში, ხმამაღლა კითხვის მსოფლიო დღე გახდა მილიონობით მკითხველის, მწერლის და მსმენელის გლობალური მოძრაობა. 2019 წელს, „კითხვის მსოფლიო დღე“ ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული ფრაზა იყო, რომელიც ერთ-ერთ სოციალურ ქსელ Twitter- ზე ხალხისმიერ იქნა გამოქვეყნებული. მას აღნიშნავდნენ სტუდენტები მთელი მსოფლიოდან, ასევე ისეთი ცნობილი ადამიანები, როგორებიც არიან სარა ჯესიკა პარკერი და ჩელსი კლინტონი.
ყველა ბიბლიოთეკასა და ინსტიტუტს რომლებიც, კერძოდ, ბავშვებთან მუშაობენ, საშუალება აქვთ მიიღონ მონაწილეობა ამ აქციაში. ეს შეიძლება განხორციელდეს თქვენს დაწესებულებაში ხმამაღლა კითხვის დღის ორგანიზებით. ამ მოქმედების ერთ-ერთი მთავარი მიზანია ბავშვებისთვის კითხვა გახდეს უფრო მიმზიდველი. ხმამაღლა კითხვა განვითარების ერთ-ერთი ყველაზე პრაქტიკული და სასარგებლო სავარჯიშოა. სწორი მეტყველება ძალიან მნიშვნელოვანია ადამიანისთვის, რადგან ამის შედეგად მას შეუძლია მარტივად და ზუსტად გამოხატოს თავისი აზრი. ხმამაღლა წაკითხვით უმჯობესდება ინტონაცია და დიქცია. ასევე ფართოვდება სიტყვიერი მარაგი, რის შედეგადაც მეტყველების დეფექტები აღმოიფხვრება და იგი სწორ ფორმას მიიღებს. გენიალურმა ფრანგმა მწერალმა და ფილოსოფოსმა დენი დიდრომ თქვა: „ხალხი წყვეტს ფიქრს, როდესაც ისინი წყვეტენ კითხვას''.

Всемирный день чтения вслух
Всемирный день чтения вслух - это день, которого с нетерпением ждут все любители книг. Этот день объединяет людей с одинаковыми интересами со всех уголков города. Все они собираются для того, что бы обсудить недавно прочитанную книгу, поделиться свежими впечатлениями, иногда просто завести новые знакомства с людьми со схожим литературным вкусом и, конечно же, почитать вслух.
Всемирный день чтения вслух проводится по инициативе организации LitWorld ежегодно, в первую среду марта, начиная с 2010 года. На сегодняшний день в акции активно принимают участие более чем 65 стран мира. Таким образом, LitWorld хочет показать насколько важно для человека делиться своими чувствами и историями вслух, ведь чтение про себя – это молчаливое поглощение полученной информации.
За последние десять лет Всемирный день чтения вслух превратился в глобальное движение миллионов читателей, писателей и слушателей. В 2019 году хештег «Всемирный день чтения вслух» стал одним из самых популярных в Твиттере. Его отмечали не только студенты со всего мира, но и известные люди, такие как Сара Джессика Паркер и Челси Клинтон.
Организовать День чтения вслух может любое учреждение, библиотека, детский сад, школа. Одной из главных целей акции является привлечение детей к чтению.
Именно чтение вслух является основным способом тренировки разговорных навыков речи. Помимо этого, корректируется интонация, улучшается дикция, увеличивается словарный запас, в результате чего устраняются речевые недостатки и речь приобретает правильную форму. Как сказал древнеримский философ и оратор Цицерон Марк Туллий: «Чистота речи совершенствуется посредством чтения ораторов и поэтов».