ს.დ. დოვლატოვის დაბადების დღისთვის
სერგეი დოვლატოვი თავის სიცოცხლეში ხშირად განიცდიდა წარუმატებლობას, ხოლო მისი გარდაცვალების შემდეგ იგი აღმოჩნდა ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი ემიგრანტი მწერალი. მისი გარდაცვალებიდან მრავალი წელი გავიდა, მაგრამ სხვადასხვა ასაკის ადამიანები დღემდე კითხულობენ დოვლატოვის წიგნებს. ის XX საუკუნის მეორე ნახევრის დასავლეთის სამი ყველაზე ცნობილი რუსულენოვანი ავტორის სიაში შედის. დოვლატოვის ნამუშევრები ნათარგმნია მსოფლიოს ოცდაათზე მეტ ენაზე.
სერგეი დოვლატოვი დაიბადა 1941 წლის 3 სექტემბერს უფაში, თეატრალურ ოჯახში ევაკუაციის დროს. მოგვიანებით, მისი მშობლები ლენინგრადში დაბრუნდნენ და ცოტა ხნის შემდეგ განქორწინდნენ. მომავალი მწერალი მხოლოდ დედამ აღზარდა, ამიტომ მან კარგად იცოდა სიღარიბის შესახებ.
1959 წელს დოვლატოვი ჩაირიცხა ლენინგრადის უნივერსიტეტის ფილოლოგიურ ფაკულტეტზე და მისი გაცნობა იოსებ ბროდსკისთან და სხვა მწერლებთან ამ დროიდან იწყება. დოვლატოვი მალევე გააძევეს უნივერსიტეტიდან აკადემიური წარუმატებლობის გამო, თუმცა ის ვითომ "იტანჯებოდა ჭეშმარიტებისთვის".
მან განაგრძო სწავლა, მაგრამ უკვე ლენინგრადის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის ფაკულტეტზე დაიწყო ჟურნალისტური მუშაობა სტუდენტურ გაზეთში.
დოვლატოვმა ოფიციალურ პრესაში ცოტა რამ გამოაქვეყნა, მაგრამ მისი ტექსტები გამოჩნდა საზღვარგარეთაც. პირველი უცხოური გამოქვეყნების შემდეგ, რომელშიც დოვლატოვს ეჭვი არც კი ეპარებოდა, 1976 წელს გააძევეს იგი ჟურნალისტთა კავშირიდან. ორი წლის შემდეგ, 1978 წლის აგვისტოში, დოვლატოვი ემიგრაციაში წავიდა სსრკ-დან, ხელისუფლების დევნის გამო და დასრულდა შეერთებულ შტატებში.
ნიუ-იორკში დამკვიდრების შემდეგ, მან განაგრძო პრესისა და რადიოში ჟურნალისტად მუშაობა. ახალი ამერიკული გაზეთი, რომელსაც იგი რედაქტორობდა, სწრაფად გახდა პოპულარული ემიგრანტ საზოგადოებაში. მაგრამ გაზეთს არანაირი შემოსავალი არ მოუტანია, მიუხედავად მისი პოპულარობისა, გაზეთის ბოლო ნომერი 1982 წლის მარტში გამოიცა.
სერგეი დოვლატოვს უფრო გაუმართლა აშშ-ში წიგნების გამოცემაში, ვიდრე სამშობლოში. ემიგრაციაში ცხოვრების 12 წლის შედეგი იყო ათეული წიგნი.
სერგეი დოვლატოვი გარდაიცვალა 1990 წლის 24 აგვისტოს გულის უკმარისობით, ის მხოლოდ 48 წლის იყო. დაკრძალულია ნიუ-იორკის ქუინსის, მაუნტ ჰებრონის ებრაულ სასაფლაოზე.

Ко дню рождения С.Д. Довлатова
Сергей Довлатов при жизни часто терпел неудачи, а после смерти оказался одним из самых знаменитых писателей-эмигрантов. Прошло более четверти века после его кончины, а книгами Довлатова до сих пор зачитываются люди разных возрастов. Он входит в тройку наиболее известных на Западе русскоязычных авторов второй половины XX века. Произведения Довлатова переведены более чем на тридцать языков мира.
Сергей Довлатов родился 3 сентября 1941 года в Уфе во время эвакуации в театральной семье. Позже его родители вернулись в Ленинград, а спустя некоторое время развелись. Будущий писатель воспитывался матерью, так что о бедности знал не понаслышке.
В 1959 году Довлатов поступил на филфак Ленинградского университета, к этому времени относится и его знакомство с Иосифом Бродским и другими писателями. Из университета Довлатов вскоре был отчислен за неуспеваемость, хотя делал вид, что «страдает за правду». После отчисления три года прослужил в армии в охране исправительных колоний.
Учебу он продолжил, но уже на журфаке ЛГУ и начал работать как журналист в студенческой газете.
Секретарь писательницы Веры Пановой, кочегар в таллинской котельной и экскурсовод в пушкинском музее-заповеднике «Михайловское», сторож и редактор еженедельной газеты — чего только не перепробовал Сергей Довлатов за свою жизнь!
Довлатов мало публиковался в официальной прессе, однако его тексты появлялись и в самиздате, и за рубежом. Именно после первой иностранной публикации, о которой Довлатов якобы и не подозревал, в 1976 году он был исключен из Союза журналистов. Через два года в августе 1978 года Довлатов из-за преследований властей эмигрировал из СССР и оказался в США.
Поселившись в Нью-Йорке, он продолжил работать журналистом в прессе и на радио. Газета «Новый американец», которую он редактировал, быстро стала популярной в эмигрантской среде,. Но доходов газета не приносила, несмотря на свою популярность, последний номер издания вышел в марте 1982 года.
С изданием книг в США Сергею Довлатову повезло больше, чем на родине. Результатом 12 лет, прожитых в эмиграции, стала дюжина книг.
Умер Сергей Довлатов 24 августа 1990 года от сердечной недостаточности, ему было всего 48 лет. Похоронен на еврейском кладбище Маунт-Хеброн в нью-йоркском районе Куинс.