იზოლაცია და რუსი მწერლები
2020 წლის ეს გაზაფხული უცნაური აღმოჩნდა. ათწლეულების განმავლობაში პირველად, ხალხს მოუწია უარი ეთქვათ მოგზაურობაზე, შეცვალონ გეგმები, დარჩნენ სახლში თვით იზოლაციაში ახალი ვირუსის გამო. დაკეტილი იყო არა მხოლოდ საზღვრები, ქალაქები და სოფლები, არამედ სახლების კარიც კი. ბევრმა ადამიანმა განიცადა იზოლაციის ძალიან რთული პერიოდი, რაც ნაწილობრივ დღემდე გრძელდება.
მაგრამ ჩვენ ვიცით, რომ ეს ისტორიაში პირველი კარანტი არ არის.
1830-1831 წლებში რუსეთი შეიპყრო მის ისტორიაში პირველმა ქოლერას ეპიდემიამ. ქალაქებში ვაჭრობა შეჩერდა, ხოლო დასახლებული პუნქტების საზღვრებს კეტავდნენ კარანტინზე. შემდეგაც, ბევრს მოუწია დარჩენა იქ, სადაც კარანტინი დახვდათ.
ყველაზე ცნობილი და ნაყოფიერი იზოლაცია, რა თქმა უნდა, ჰქონდა ალექსანდრე პუშკინს. ვის არ გაუგია "ბოლდინსკაიას შემოდგომის" შესახებ? სექტემბრის დასაწყისში, სავარაუდოდ, ერთი თვით, ჩამოვიდა სოფელ ბოლდინოში, ქორწინებამდე საქმის მოსაგვარებლად, პუშკინი იძულებული გახდა იქ სამი თვე გაეტარებინა. ამ დროის განმავლობაში მან დაწერა 30-მდე ლექსი, "ბელკინის მოთხრობები", პოემა "ბოშები", დაასრულა რომანი "ევგენი ონეგინი", "პატარა ტრაგედიები".
იმავე პერიოდში ალექსანდრე ჰერცენი მოსკოვის უნივერსიტეტის სტუდენტი იყო. მან ეს დრო ძალიან საგანგაშოდ აღწერა, ხალხის ბრბო იკრიბებოდა გზაჯვარედინებზე. ისინი გვამებით სავსე შავ ვაგონებს თავს არიდებდნენ, განიხილავდნენ მდგომარეობას და წუწუნებდნენ ხელისუფლებაზე.
ბევრი რუსი მწერალი ოჯახთან ერთად თავს ირჩენდა მამულში, ზოგი სოფელში - ნათესავებისგან მოწყვეტილი აღმოჩნდა. პოეტი ევგენი ბარატინსკი ყაზანის მახლობლად მდებარე მამულში იმყოფებოდა ქოლერას კარანტინის დროს. თავდაპირველად, ბარატინსკიმ მოგზაურობა გადასახლებად აღიქვა, თუმცა მარტოობა უყვარდა. იზოლაციის დროს ევგენი ბარატინსკიმ შემოქმედებითი კრიზისი განიცადა. ცოლი პოეტის მხარდაჭერა და შთაგონების წყარო გახდა. მოგვიანებით გაირკვა, რომ ეს იყო მისი ცხოვრების ყველაზე მშვიდი და ბედნიერი პერიოდი.
მაგრამ ი. ბროდსკის ამ გაზაფხულზე ძალიან პოპულარულ ლექსს "ნუ დატოვებთ ოთახს, ნუ შეცდებით" კარანტინთან საერთო არაფერი აქვს. ეს არის მოსაზრებები წარმოსახვით და რეალურ თავისუფლებაზე, ადამიანებზე, რომლებიც ორმაგ ცხოვრებას ეწევიან, ეშინიათ მატერიალური კომფორტის დაკარგვის, რადგან თავისუფლების ფასი მაღალია, ადამიანის მიერ საკუთარი თავის დაკარგვის შესახებ. და ვირუსის ბრალი ამაში არ არის.
ეპიდემია გაივლის, მაგრამ მორალური კითხვები დარჩება. ყოველთვის უნდა დარჩეთ ადამიანად, შეეცადოთ იცხოვროთ საკუთარ თავთან და თქვენს ახლობლებთან ერთად.

Изоляция и русские писатели
Нынешняя весна 2020 года выдалась необычной. Впервые за последние десятилетия людям пришлось отказаться от поездок, поменять планы, сидеть дома в самоизоляции и в карантине из-за нового вируса. Закрылись не только границы, города и сёла но даже двери домов. Многие очень тяжело переживали период изоляции, который частично продолжается и сейчас.
Но мы знаем, что это не первый карантин в истории.
В 1830–1831 годах Россию охватила первая в ее истории эпидемия холеры. В городах остановилась торговля, а границы населенных пунктов закрывали на карантин. Тогда тоже многим пришлось оставаться там, где их застал карантин.
Самая знаменитая и плодотворная изоляция, конечно, у А.С. Пушкина. Кто не слышал о «Болдинской осени»? Приехав в начале сентября, предположительно на месяц, в деревню Болдино, чтобы разобраться с делами перед женитьбой, Пушкин вынужден был провести там три месяца. За это время он написал около 30 стихотворений, «Повести Белкина», поэма «Цыганы», закончен роман «Евгений Онегин», «Маленькие трагедии».
В этот же период Александр Герцен был студентом университета В Москве. Он описывал это время как очень тревожное, толпы людей собирались на перекрёстках и, сторонясь чёрных фур с трупами, обсуждали ситуацию и роптали на власть.
Многие русские писатели спасались с семьями в имениях, а некоторые — оказались в деревнях отрезанными от родных. Поэта Евгения Баратынского холерный карантин застал в имении под Казанью. Поначалу Баратынский воспринял поездку как изгнание, хотя любил уединение. Во время изоляции Евгений Баратынский испытал творческий кризис. Жена стала для поэта поддержкой и источником вдохновения. Позже оказалось, что это был самый спокойный и счастливый период его жизни.
А вот очень популярное этой весной стихотворение И.Бродского «Не выходи из комнаты, не совершай ошибку» не имеет к карантину никакого отношения. Это раздумья о мнимой и настоящей свободе, о людях, ведущих двойную жизнь, боящихся потерять материальный комфорт, ведь цена свободы высока, о потере человеком самого себя. И вирус тут не виноват.
Эпидемия пройдёт, но моральные вопросы останутся. Всегда надо оставаться людьми, стараться жить в гармонии с собой и близкими.