დიდი გამარჯვება - ფაშიზმზე გამარჯვების 75 წლის იუბილე
დიდი გამარჯვება 75 წლისაა! 9 მაისი – დიდი გამარჯვების დღე. დღესასწაული, რომელიც გულგრილს არ დატოვებს ვერცერთ თქვენგანს. ამ საზეიმო დღეს, ხალხი იკრიბება, რათა პატივი მიაგონ ჯარისკაცებს, რომლებიც უშიშრად იბრძოდნენ თავისუფლებისთვის.
9 მაისი არის დღე, როდესაც დასრულდა ფაშისტურ გერმანიასთან ომი საბჭოთა ხალხის გამარჯვებით. ეს დღე ტრადიციულად ყოველწლიურად აღინიშნება, ტარდება სადღესასწაულო მსვლელობები, ალღუმები და კონცერტები. ეს ნათელი დღესასწაულია, რომელსაც სიხარულისა და სიამაყის გრძნობასთან ერთად, მწუხარება და სასოწარკვეთა ახლავს. გამარჯვების ნათელი მომავლისათვის მრავალმა ადამიანმა შესწირა თავი.
9 მაისი, გამარჯვების დღე, უქმედ არის გამოცხადებული და აღინიშნება დსთ-ს თითქმის ყველა ქვეყანაში. საქართველოში ამ დღეს ხალხი იკრიბება ვაკის პარკში უცნობი ჯარისკაცის ძეგლთან. დღეს პრემიერ-მინისტრი გიორგი გახარია, ასევე თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი უცნობი ჯარისკაცის ძეგლი ყვავილებით შეამკეს.
წელს საზეიმო ღონისძიებისთვის არა მარტო რუსეთი, არამედ სხვა ქვეყნებიც ემზადებოდნენ. მაგალითად, საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა ერევანში გახსნა გამოფენა, რომელიც ეძღვნება დიდი გამარჯვების იუბილეს. სამწუხაროდ, პანდემიასთან დაკავშირებით არსებული ვითარების გამო, ყველანაირი ღონისძიება გაუქმდა. რუსული გაზეთის თანახმად, ყველას, ვისაც სურს აღნიშნოს ეს ნათელი დღე, შესაძლებლობა ექნებათ პატივი მიაგონ მეომრის ხსოვნას და ეს დღესასწაული სახლიდან გაუსვლელად იზეიმონ.
ხალხს საშუალება ექნება მიიღონ მონაწილეობა აქციაში სახელწოდებით «უკვდავების პოლკი ხაზზე», სადაც ვეტერანებს მადლობას გადაუხდიან ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით გაგზავნილი წერილებით. 9 მაისს, 19 საათზე, რუსეთში ხალხს შეეძლებათ, გმირთა პორტრეტებით ხელში, აივნებზე გასვლა და წუთიერი დუმილის შემდეგ ერთეულად გამარჯვების სიმღერის შესრულება, რითაც უსაზღვრო მადლიერებას გამოხატავენ იმ მეომრების წინაშე, რომლებმაც წარმოუდგენელი ძალისხმევით გადაარჩინეს ხალხი.

Великой победе в этом году 75 лет! В этот торжественный день люди отдают дань памяти и уважения воинам, бесстрашно сражавшимся за свободу в столь кровопролитной войне.
День Победы – это день, когда закончилась Великая Отечественная война советского народа с фашистской Германией. Традиционно этот день отмечается праздничными парадами, шествиями, гуляниями, различными концертами и, наконец, грандиозным и ослепительным салютом, символизирующим победу, которую нельзя забывать. Это светлый праздник радости и памяти, гордости за свой народ, за наших предков, которые смогли сплотиться и общими усилиями победить врага.
День победы, 9 мая, считается нерабочим и отмечается почти во всех странах СНГ.
В Грузии также ежегодно празднуют этот день, возлагая цветы к памятнику неизвестного солдата. В этом году премьер-министр Георгий Гахария и министр обороны Ираклий Гарибашвили посетили парк Ваке и почтили память героев.
К торжественным мероприятиям готовилась не только Россия, но и другие страны. Например, министр иностранных дел Сергей Лавров открыл в городе Ереване выставку, посвящённую юбилею великой победы.
К сожалению, в связи с пандемией, грандиозные торжества к 75-летию победы были отменены. Но, по данным Российской газеты, у каждого желающего появилась возможность отпраздновать этот день, не выходя из дома.
Люди приняли участие в акции «Бессмертный Полк онлайн», не оставили без внимания ветеранов и отблагодарили их, отправив электронное письмо. В 19 часов 9 мая россияне вышли на балконы с портретами героев в руках и после минуты молчания исполнили вместе песню «День победы», таким образом, выразив бесконечную благодарность воинам, которые ценой неимоверных усилий спасли народ!