80 წელი იოსებ ბროდსკის დაბადების დღიდან
ბედისწერა, პიროვნების ნიჭით დაჯილდოებისას, ხშირად უმზადებს მას რთულ ბედს. ალბათ, შეუძლებელია გახდე დიდი პოეტი, სითბოში და სიმშვიდეში ცხოვრებით. ეს სრულად ეხება იოსებ ბროდსკის. ხმამაღალი სასამართლო, ციმბირში გადასახლება და ნობელის პრემია, არასრული რვა კლასის განათლება და საუნივერსიტეტო პროფესორის კარიერა, საყვარელ ქალთან გაყრა, 24 წელი მშობლიური ენის გარემოს მიღმა ყოფნა და რუსული ენის ახალი შესაძლებლობების აღმოჩენა - არასრული ჩამონათვალი იმის შესახებ, თუ რა კონფლიქტურ ბედს ინახავს პოეტი.
იგი დაიბადა 1940 წელს ლენინგრადში. დედა მთარგმნელია, მამა არის საზღვაო ოფიცერი. იოსები ვერ გახდა ოფიცერი და მე -8 კლასის შემდეგ მან დატოვა სკოლა. მუშაობდა და ბევრს კითხულობდა.
ლენინგრადში, მათ დაიწყეს საუბარი ბროდსკის შესახებ 1960-იანი წლების დასაწყისში:
თითოეულს აქვს საკუთარი ტაძარი.
და ყველას - თავისი კუბო.
1987 წელს იოსებ ბროდსკის მიენიჭა ნობელის პრემია ლიტერატურაში, ფორმულით "ყოვლისმომცველი ლიტერატურული საქმიანობისთვის, რომელიც ხასიათდება აზროვნების სიცხადით და პოეტური ინტენსივობით". 1991 წელს მან დაიკავა აშშ-ს პოეტ-ლაურეატის პოსტი - კონგრესის ბიბლიოთეკის კონსულტანტი და გაუშვა პროგრამა „ამერიკული პოეზია და წიგნიერება“ საზოგადოებაში იაფი პოეზიის მოცულობის განაწილებისთვის. 1990 წელს პოეტი დაქორწინდა იტალიელ ქალზე, რუსული ფესვებით, მარია სოზანზე, მაგრამ მასთან ცხოვრობდა მხოლოდ ხუთნახევარი ბედნიერი წელი.
1996 წლის იანვარში იოსებ ბროდსკი გარდაიცვალა. ის დაკრძალეს ერთ-ერთ საყვარელ ქალაქში - ვენეციაში, კუნძულ სან მიქელეს ძველ სასაფლაოზე.

80 лет со дня рождения И.А. Бродского
Cудьба, наделяя человека талантом, часто готовит ему непростую судьбу. Наверное, большим поэтом невозможно стать, живя в тепле, спокойствии и сытости. В полной мере это относится к Иосифу Бродскому. Громкий суд, ссылка на Север и Нобелевская премия, неполные восемь классов образования и карьера университетского профессора, расставание с любимой женщиной, 24 года вне родной языковой среды и открытие новых возможностей русского языка- неполный список того, что противоречивая судьба уготовила поэту.
Он родился в Ленинграде в 1940 году. Мать – переводчик, отец- морской офицер. У Иосифа не получилось стать офицером и он после 8 класса ушел из школы. Работал и много читал.
В Ленинграде о Бродском заговорили в начале 1960-х годов:
У каждого свой храм.
И каждому — свой гроб.
В 1987 году Иосифу Бродскому была присуждена Нобелевская премия по литературе с формулировкой «За всеобъемлющую литературную деятельность, отличающуюся ясностью мысли и поэтической интенсивностью». В 1991 году он занял пост поэта-лауреата США — консультанта Библиотеки Конгресса и запустил программу «Американская поэзия и грамотность» по распространению среди населения дешевых томиков стихов.
В январе 1996 года Иосифа Бродского не стало. Его похоронили в одном из любимых городов — Венеции, на старинном кладбище на острове Сан-Микеле.