130 წელი ბორის პასტერნაკის დაბადებიდან
იგი ბუნებით იყო გულუხვი ნიჭით დაჯილდოებული. ბავშვობიდანვე მისი ჰობი იყო პოეზია, ხატვა და მუსიკა. პასტერნაკი აღზარდეს მოსკოვის ცნობილ ოჯახში. პოეტის მამა ლეონიდ პასტერნაკი იყო ფერწერის აკადემიკოსი, ხოლო მისი დედა, როზა კაუფმანი, კი ცნობილი პიანისტი. პოეტის დედამ საკუთარ სახლში მოაწყო ლიტერატურული და სამხატვრო სალონი, სადაც სტუმრობდნენ ისეთი ცნობილი პიროვნებები როგორებიც იყვნენ: რახმანინოვი, რილკე, ტოლსტოი და სეროვი.
პასტერნაკმა ლიტერატურის შესწავლა 22 წლის ასაკში დაიწყო. იმ დროისათვის პოეტმა უკვე დაამთავრა უნივერსიტეტის ისტორიულ-ფილოლოგიური ფაკულტეტის ფილოსოფიური განყოფილება.
1914 წელს პოეტმა დაასრულა პირველი წიგნი "ტყუპი ღრუბლებში", ხოლო სამი წლის შემდეგ მეორე "ბარიერთა ზემოთ".
პოეტი კარგად იცნობდა მაიაკოვსკის, რომელიც გარკვეული პერიოდის განმავლობაში იყო მისი მეგობარი და ლიტერატურული კონკურენტი. პოეტი ასევე სიმპათიით უყურებდა და ოდნავ ჰბაძავდა ბლოკს.
პასტერნაკის ლექსები განსაკუთრებულია გამოსახულებებით, საკმაოდ რთული ენით და სავსეა სხვადასხვა ასოციაციით. ამის მიუხედავად, მის ლექსებში ყოველთვის არის აღქმისა და შინაგანი დინამიზმის ახალი მხარე. შემთხვევითი არ არის, რომ პოეტმა მარინა ცვეტაევამ პასტერნაკის პოეზიას "მსუბუქი წვიმა" უწოდა.
1930 წლის ოქტომბერში პასტერნაკი შეხვდა ქართველ პოეტსა და საზოგადო მოღვაწეს პაოლო იაშვილს, რომელიც მოსკოვში იმყოფებოდა. 1931 წლის ივლისში, პაოლო იაშვილის მიწვევით, ბორის პასტერნაკი გაემგზავრა ტიფლისში, სადაც ახლოს გაიცნო ტიციან ტაბიძე, ვალერიან გაფრინდაშვილი, სიმონ ჩიქოვანი და გიორგი ლეონიძე. ამ დროიდან 50-იანი წლების მიწურულამდე პასტერნაკმა თარგმნა ვაჟა-ფშაველას „გველის მჭამელი“, ნიკოლოზ ბარათაშვილის პოეზია მთლიანად, აკაკი წერეთლის ლირიკა, ტიციან ტაბიძის, პაოლო იაშვილისა და სხვა პოეტების ლექსები.საქართველომ, მისმა კულტურამ და ტრადიციებმა დიდი შთაბეჭდილება დატოვეს პოეტზე და შთააგონეს 1932 წლის აპრილში ქართული პოეზიის ლიტერატურული საღამოს ორგანიზება.
მწერლის ცხოვრება რთულად ვითარდებოდა. მასზე საუბრობდნენ როგორც წამყვანი საბჭოთა პოეტის შესახებ, მაგრამ ამის მიუხედავად, რვა წლის განმავლობაში პოეტი არ ბეჭდავდა ორიგინალურ ნამუშევრებს, არამედ დაკავებული იყო გერმანული, ინგლისური და ფრანგული კლასიკოსების მიერ დაწერილი ნამუშევრების თარგმნით. პასტერნაკისეული შექსპირის ტრაგედიების თარგმანები საუკეთესოდ ითვლება.
1957 წელს პასტერნაკმა იტალიაში გამოაქვეყნა თავისი ცნობილი რომანი «ექიმი ჟივაგო». 1958 წლის ბოლოს კი რომანი ითარგმნა 18 ენაზე. პასტერნაკს მიენიჭა ნობელის პრემია ლიტერატურაში. ეს ფასეული ჯილდო გახდა პოეტის უდიდესი ნიჭის აღიარება.

130 лет со дня рождения Б. Л. Пастернака
10 февраля 1890 г. родился русский прозаик, поэт, переводчик и мемуарист Борис Леонидович Пастернак.
Он был щедро одарён от природы. С детства его увлечениями были поэзия, рисование и музыка. Пастернак воспитывался в знатной московской семье. Отец поэта, Леонид Пастернак, был академиком живописи, а мать, урождённая Роза Кауфман, известная пианистка. Мать поэта устроила в своём доме литературно-художественный салон, где бывали такие известные люди как Рахманинов, Рильке, Толстой, Серов.
Пастернак начал заниматься литературой в 22 года. К тому времени поэт уже закончил философское отделение историко-филологического факультета университета.
В 1914 году поэт завершает свой первый сборник стихов «Близнец в тучах», а спустя три года второй - «Поверх Барьеров».
Поэт был знаком с Маяковским, который какое-то время был его товарищем и литературным конкурентом. Также поэт симпатизировал и немного подражал Блоку.
Стихи Пастернака особенны по образам, достаточно сложны по языку и наполнены различными ассоциациями. Несмотря на это, в его стихах всегда присутствует свежесть восприятия и внутренний динамизм. Ведь не случайно поэтесса Марина Цветаева назвала пастернаковскую поэзию «световым ливнем», «разгадкой».
В октябре 1930 года Пастернак познакомился с грузинским поэтом и общественным деятелем Паоло Яшвили, который посетил Москву. В июле 1931 года по приглашению Паоло Яшвили, Борис Леонидович отправился в Тифлис. Здесь он встретился с известными грузинскими писателями, такими как Тициан Табидзе, Валериан Гаприндашвили, Симон Чиковани и Георгий Леонидзе. С этого времени и до конца 50-х годов Пастернак переводил «Пожирателя змей» Важа-Пшавелы, поэзию Николоза Бараташвили, лирику Акаки Церетели, стихи Тициана Табидзе, Паоло Яшвили и других грузинских поэтов. Именно Грузии Пастернак посвятил произведение «Художник».
Грузия, её культура и традиции оказали большое впечатление на поэта и вдохновили на организацию литературного вечера грузинской поэзии в апреле 1932 года.
Судьба писателя складывалась сложно. О нём говорили как о ведущем советском поэте, но, несмотря на это в течение восьми лет он не печатал оригинальных произведений, а занимался переводами немецких, английских и французских классиков. Его переводы трагедий Шекспира считаются лучшими.
В 1957 году Пастернак публикует в Италии свой известный роман «Доктор Живаго». К концу 1958 года роман был переведён на 18 языков.
Пастернаку присудили Нобелевскую премию по литературе. Эта высокая награда стала признанием большого таланта поэта и его неравнодушного отношения к жизни.