სლავური დამწერლობისა და კულტურის დღე
სლავური დამწერლობისა და კულტურის დღე ყოველწლიურად აღინიშნება რუსეთში 24 მაისს. ამ დღეს მოიხსენებენ წმინდა ძმებს -კირილეს და მეთოდეს- სლავ განმანათლებლებს, ქრისტიანობის მქადაგებლებს, სლავური ანბანის შემქმნელებს.
წელს სლავური დამწერლობას 1157 წელი უსრულდება. პანდემიასთან დაკავშირებით ღონისძიებები ჩატარდება ონლაინ-ფორმატში. მაყურებლისთვის შედგენილია საინტერესო პროგრამა, რომელიც ითვალისწინებს კონცერტებს, მულტფილმებსა და ლექციების ჩატარებას სლავური დამწერლობის თემაზე.
ტელეარხი ,,სპასი’’ ჩაატარებს ონლაინ-მარათონს, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ პუბლიცისტები, მსახიობები, ჟურნალისტები და მწერლები სხვადასხვა ქვეყნებიდან. ტელეარხი ,,კულტურა’’ აჩვენებს ამ თარიღისადმი მიძღვნილ თემატურ დოკუმენტურ ფილმს.
იგეგმება დღესასწაულში ბიბლიოთეკების მონაწილეობაც. მაგალითად, რუსეთის სახელმწიფო საბავშვო ბიბლიოთეკა გეგმავს, გამოაქვეყნოს შემეცნებითი მასალები, რომელშიც აღწერილია ანბანის იშვიათი გამოცემები.

День славянской письменности и культуры
День славянской письменности и культуры ежегодно отмечается в России 24 мая. В этот день вспоминают святых братьев Кирилла и Мефодия – славянских просветителей, проповедников христианства, создателей славянской азбуки.
В этом году славянской письменности исполнится 1157 лет. В связи с пандемией, мероприятие будет проходить в онлайн-формате. Для зрителей составлена интересная программа, которая включает в себя концерты, показ мультфильмов и проведение лекции на тему славянской письменности.
Телеканал «Спас» проведёт онлайн-марафон, в котором примут участие публицисты, артисты, журналисты и писатели из разных стран мира. Телеканал «Культура» будет транслировать тематический документальный фильм, посвященный этой дате.
К празднику планируют присоединиться и библиотеки. Например, российская государственная детская библиотека планирует опубликовать познавательные материалы, описывающие редкие издания букварей.